Plná bedna šampaňského 1.0 a 2.0

V antikvariátu se mi nedávno podařilo sehnat první vydání knihy Plná bedna šampaňského od Oty Pavla. Vyšla v roce 1967 v nakladatelství Naše vojsko a vypadá úplně jinak, než jak si z dětství pamatuju další verze z Olympie (1977 a 1990). Jednak graficky – v knížce včetně obálky jsou fotografie portrétovaných sportovců, jednak obsahově – tady roli sehrála cenzura i samotné autorovy zásahy.

Tři z povídek a črt jsou předělané dost zásadním způsobem. Všechny cyklistické. Nejmenší újmu utrpěl příběh Jana Veselého, který se v prvním vydání jmenuje Když ti to nejede a v dalších Omyl. Byl celý převeden do ich-formy a vypadly některé pasáže, jako například tato: „Tehdy zaklepal někdo na dveře a já se dopustil jedinýho skutečnýho přečinu ve svém životě. Za dveřmi stál Rakušan, samý pozdravy od rakouskýho závodníka Müllera, prý jsem báječnej chlapík a prý mu pomůžu, je v Praze bez prostředků a má tu děvče. Půjde jen o maličkost, potřeboval by kupce na padesát kusů hodinek. A tak jsem mu toho kupce opatřil a dostal jsem za to osm stovek. A pak jsem ještě dostal osm měsíců podmínečně a osm tisíc korun pokuty. Vyšly zas titulky v novinách s mým jménem, a to byl definitivní konec.“

Úplně jinak je v nové verzi napsán i příběh Jana Kubra; v prvním vydání má název Cyklista z jižních Čech a ve druhém Prokletý cyklista. Je znatelně delší a je pojatý mnohem osobněji, s výraznějším autorovým „já“ (poznámky typu Chtěl bych o tobě napsat knihu). Důvod úprav není zřejmý. Patrně za nimi vězí Pavlova nespokojenost s první verzí, protože od jejího vydání s v cyklistově životě mnoho nezměnilo.

To nebyl případ povídky o Ladislavu Hellerovi (nejdříve Etapa po čtyřech letech, pak Pár kilometrů od Terezína). Autor ji výrazně přepracoval po roce 1970, kdy cyklista tragicky zahynul.

V ostatních kapitolách jsem našel už pouze drobné úpravy. Nejčastěji jiná dělení odstavců, používání kurzívy a verzálek, nahrazení slov jinými (například Francouz místo Anglán). V příběhu bratrů Tikalových byly vypuštěny poslední věty: „Franta myslel na to, že Zdeněk tenhle pokřik nikdy neuslyší. A možná, že se už nikdy spolu neuvidí. Austrálie je daleko, Československo taky, určitě už nikdy nebudou hrát spolu, pravděpodobně ani proti sobě. Potom se zavřely dveře autobusu a vůz se rozjel dolů, směrem k San Francisku.“

Mimochodem, i tahle kapitola změnila název, z Dva bratři na Bratři.

Ale vůbec největším zásahem mezi roky 1967 a 1977 je vypuštění povídky Vývrtka smrti. Přišla mi ze všech nejslabší, proto jsem její vyřazení přičítal autorově sebereflexi. Kdepak, tady řádila cenzura. A celkem pochopitelně, viděno tehdejšíma očima.

Jejím hlavním hrdinou je totiž akrobatický pilot Ladislav Bezák, který v roce 1971 emigroval. A ne ledajakým způsobem. Sestrojil si dvoumístné letadlo a s celou rodinou, tedy s manželkou a čtyřmi (!) malými syny, v něm ulétl do západního Německa. Při útěku prokázal, že ze své někdejší profese nic nezapomněl, protože musel zvládnout stíhání armádním migem. Detailněji je příběh popsán například v tomto článku na Technetu.

Kdyby se Ota Pavel dožil revoluce, zcela jistě by o případu napsal strhující povídku.

Je nasnadě, že Bezákův příběh musel z druhého vydání ven. Neobjevil se ani ve třetím z roku 1990, ale vzhledem k tehdejším výrobním lhůtám nakladatelství je pravděpodobné, že knížka byla připravena do tisku ještě před změnou politických poměrů. Do čtvrtého vydání z roku 2004 je už Vývrtka smrti opět zařazena.

První vydání Plné bedny šampaňského vyšlo v nákladu pouze 25 tisíc výtisků (slovo „pouze“ se samozřejmě vztahuje k tehdejším poměrům, dneska by to u sportovní literatury byl mimořádně ambiciozní počin), u posmrtných verzí už šla čísla výrazně nahoru – 30 tisíc v roce 1977 a 80 tisíc v roce 1990.

A naprosto půvabný je začátek předmluvy u prvního vydání: „Sportovní novináři to mají čím dál těžší. Století telerecordingů a telefot se proti nim spiklo. Zpráva v ranních novinách je vždy už omletá – přenesla ji družice, telefoto, telefonát. A přidat jenom to stereotypní „ten dobře“ a „ten špatně“, to je málo.“

Revoluční technologie se změnily, zbytek stále platí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *