Půlmaratown

Každá chyba v knížce je hloupá. A nejhloupější je ta, která se udělá při závěrečném čtení a závěrečném vrtání se ve větách a souvětích, pár minut před odesláním finálního PDF do tiskárny. V okamžiku, kdy text máte milionkrát přečtený a kdy dávno jsou hotové korektury rukopisu i zlomu. Na poslední chvíli se na obrazovce u grafika snažíte vylepšit formulaci, jejíž nedokonalost jste při milionu čtení přehlédli, upravit slovosled nebo udělat jiný kosmetický zásah, jehož absenci by postřehl jeden čtenář ze sta, jestli vůbec. Výsledkem je chyba ze spěchu a nervozity. Hloupá a zbytečná.

Po odeslání do tiskárny bývá nejlepší všechny verze rukopisu a obtahů někam zamknout. Nedívat se na ně. A pár měsíců raději nečíst ani pasáže z hotové knížky. Protože prvním pohledem určitě odhalíte něco, co jste v poslední verzi neodhalili, anebo – ještě hůř – něco, co jste na poslední chvíli zmrvili.

Jednu z nejpodivnějších chyb jsem objevil ve druhém vydání knížky Maraton a jiné pošetilosti. V nakladatelství se dělaly už jenom drobné úpravy: nová tiráž, anotace, pár miniaturních korektur. Přesto se z nějakého důvodu na jedné stránce objevilo slovo „půlmaratown“. Nevysvětlitelně. Záhadně.

Aspoň je to překlep celkem roztomilý. Vlastně bych si ho mohl zaregistrovat jako ochrannou známku a prodávat ho organizátorům pořádajícím půlmaratony ve městech. Byl by to asi první překlep, který by vydělal peníze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *