Jak se Tour de France a Závod míru přetahovaly o Berlín

Jedinkrát v historii startovaly nejprestižnější cyklistické závody Západu a Východu z jednoho města. V roce 1987 z Berlína. Proto kolem toho bylo hodně emocí a politických manévrů.

Jak se Tour de France a Závod míru přetahovaly o Berlín
Jezdci stájí Fagor a ANC-Halfords pózují v roce 1987 před Berlínskou zdí, pochopitelně na západní straně (Foto: Profimedia)

Snad žádný sport nebyl rozdělením Berlína po druhé světové válce tolik ochromený jako cyklistika. Však si zkuste pořádat závody ve městě rozpůleném betonovou zdí.

První obětí se stala nejstarší německá klasika Rund um Berlin, která se konala od roku 1896. Nejdřív se i v nových časech snažila navázat na tradici, ale když přibývalo zátarasů a kontrol mezi okupačními sektory, pořadatelé v roce 1949 snahu vzdali.

Funkcionáři z obou částí města se pak dohadovali, kdo má právo závod dál organizovat, samozřejmě pouze na vlastním dvorku. Nakonec si každý založil svůj. Na západě jezdili profesionálové Rund in Berlin, na východě měli matéři Rund um Berlin.

Další impuls do cyklistické rivality přinesl Závod míru. Od třetího ročníku se původně československo-polského projektu účastnil i tým NDR a od roku 1952 se etapy jezdily také po východoněmeckém území, pokaždé se zastávkou v Berlíně.