Hrajte jako chlapi, chovejte se jako dámy

V roce 1943 byla v USA založená ženská profesionální baseballová liga. Několik sezon úspěšně fungovala a byla prvním důkazem, že ani týmový sport nemusí být pouze doménou mužů.

Hrajte jako chlapi, chovejte se jako dámy
Letos měl premiéru seriálový remake známého filmu A League of Their Own o baseballových profesionálkách ze 40. let. (Foto: Profimedia)

Jak se jednou bude vzpomínat na sportovní rok 2022?

Možná jako na ten, kdy se Rusové nesměli účastnit mezinárodních soutěží.

Nebo jako na dobu, kdy fanoušci zase mohli navštěvovat stadiony v hojném počtu, bez omezujících proticovidových opatření.

Určitě se budou zmiňovat velké triumfy a slavné porážky a ostudné aféry. A loučení některých nezapomenutelných hvězd, pochopitelně.

Ale byl to i velký rok ženského (týmového) sportu.

Utkání hokejistek na olympijském turnaji v Pekingu a světovém šampionátu se u nás sledovala pozorně jako nikdy dřív. Letní EURO fotbalistek lámalo rekordy v návštěvnosti a následně ligové soutěže v Anglii nebo Německu dokázaly nalákat zástupy nových fanoušků, na tribuny stejně jako k televizním obrazovkám.

Ta čísla jsou ve srovnání s minulými sezonami až neskutečná.

Na první pohled by se mohlo zdát, že ženský profesionální sport se konečně probudil k životu. Přitom jeho tradice sahá hluboko do minulého století. Už v roce 1943 byla v USA založená baseballová liga a udržela se nad vodou víc než dekádu.

Její historie je fascinující. A barvitější než známý film A League of Their Own s Tomem Hanksem a Madonnou.