Fotbalová party u Braniborské brány

S mistrovstvím Evropy v Německu opět ožily fanzóny. Údajně největší na světě najdete v centru Berlína a navštívit ji při zápase je fajn zážitek.

Fotbalová party u Braniborské brány
Sobota večer. V centru Berlína se při public viewing sešlo zhruba sedmdesát tisíc fanoušků. (Foto: Profimedia/IMAGO)

Berlín zcela jistě není nejfotbalovějším městem světa. V souvislosti s ním se vám pravděpodobně vybaví jiné asociace, spojené spíš s historií, politikou, kulturou. Na rozdíl třeba od Manchesteru, Dortmundu nebo Barcelony.

Když se ale jeho ulicemi procházíte právě teď, při mistrovství Evropy, před fotbalem se neschováte.

Připomenou vám ho vlajky zdobící domy i auta, tematicky laděné reklamy na všech možných místech nebo prostá upozornění v hlavních stanicích S-Bahnu, který vlak jede na Olympiastadion a který k největší fanzóně.

Aktuálně jeden z nejčastěji focených berlínských domů

Centrem města se potulují fanoušci v reprezentačních i klubových dresech. Cedule u hospod lákají na sledování televizních přenosů a tradiční krámky s nevkusnými suvenýry se chlubí, že mají v nabídce i oficiální merch Eura.

Na billboardech se prezentují nejen oficiální sponzoři; také ostatní firmy soutěží, kdo se dokáže při velkém sportovním svátku nejkreativněji zviditelnit, aniž by použil logo turnaje.

Berlínská policie tedy občanům hrdě připomíná, že její pracovníci dohlížejí na pořádek a dodržování pravidel podobně jako rozhodčí, s hrací dobou 24/7.

Jeden z lékárenských řetězců zase vytvořil sadu sdělení typu „Nenechte si zápas znepříjemnit průjmem“ – a každý nový plakát připomíná jiný typ obtíží, co vás při fotbale mohou zaskočit.