Šampioni v županech. Jak tým z NDR vyhrál Pohár vítězů

Před padedesáti roky 1. FC Magdeburk ve finále PVP zdolal AC Milán a stal se jediným východoněmeckým klubem, jenž uspěl v pohárové Evropě. Za odměnu hráči nemuseli čekat deset let na žigulíka.

Šampioni v županech. Jak tým z NDR vyhrál Pohár vítězů
Největší okamžik klubového fotbalu NDR: finálové vítězství Magdeburku v PVP nad AC Milán

De Kuip byl v roce 1974 jeden z největších stadionů v Evropě. Měl kapacitu 69 tisíc míst, ale když se tam 8. května hrálo finále Poháru vítězů pohárů mezi AC Milán a 1. FC Magdeburk, podařilo se ho zaplnit ani ne ze sedmi procent.

Oficiální údaj: 4641 diváků.

Nikdy se o evropské fotbalové trofeje nebojovalo před tak mizivou návštěvou. Kameramani v Rotterdamu měli co dělat, aby diváci u televizních obrazovek nezískali dojem, že se zápas hraje před prázdnými tribunami.

Tím méně podstatným důvodem byla skutečnost, že AC Milán prožíval jednu z horších sezon. V Serii A skončil až sedmý, proto italští fanoušci moc neměli náladu trmácet se na drahý výlet do Nizozemska.

Především a hlavně ale povolení vycestovat z NDR dostaly pouze tři stovky lidí. Ne fanoušků, spíš prověřených soudruhů. Někteří ani nevěděli, o jaký pohár se hraje, a sotva by dokázali jmenovat aspoň jednoho fotbalistu.