Život a doba Börjeho Salminga

Nevyhrál Stanley Cup ani nezískal žádnou z individuálních trofejí, přesto patří k největším postavám historie NHL. Už jenom tím, že prošlapal cestu dalším generacím hráčů z Evropy.

Život a doba Börjeho Salminga
Börje Salming na snímku ze 14. října 2022 (Foto: Profimedia)

Oficiálně to byla pocta Börjemu Salmingovi v rámci tradičních akcí předcházejících uvedení nových členů do Hockey Hall of Fame. Ale ve skutečnosti se slavný švédský hokejista přiletěl o víkendu rozloučit s Torontem, svým druhým domovem.

Na jaře mu totiž byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS). Zákeřná nemoc, která postupně paralyzuje svaly a s níž si medicína neví rady.

Salming už nedokáže mluvit a má omezenou hybnost rukou.

Při pátečním ceremoniálu před utkáním s Pittsburghem mu dělaly společnost další bývalé hvězdy Maple Leafs. Slzy polykal dlouholetý spoluhráč Darryl Sittler, i Mats Sundin a Lanny McDonald byli viditelně dojatí. Stejně jako fanoušci. O den později ho při slavnostním vhazování doprovázela rodina.

Dojemnější chvíli na hokejovém stadionu jenom tak neuvidíte.

Salming patřil k největším frajerům, co kdy hráli NHL. Přišel ze Švédska před necelými padesáti roky, tiše a nenápadně, a zanechal stopu, která nikdy nezmizí. Co na tom, že nevyhrál Stanley Cup ani nezískal žádnou individuální cenu.

Existují příběhy, které jsou silné bez ohledu na počet trofejí.