Bublův příběh: čtyři kila heroinu a pád

Ve své době patřil Jiří Bubla k nejlepším hokejovým obráncům světa, úspěšně působil i v NHL, ale na titulní stránky kanadských novin se dostal až po konci kariéry. V roce 1987, kdy byl v Rakousku zatčen za obchodování s drogami a odsouzen k pěti letům vězení.

Bublův příběh: čtyři kila heroinu a pád
Jiří Bubla jako záhada. Nikdo z těch, kdo ho znali, nechtěl uvěřit, do jakého průšvihu se v roce 1987 namočil.
Z textu se mj. dozvíte:
▪️ proč se Jiří Bubla namočil do obchodování s drogami
▪️ jak strávil roky ve vězní
▪️ kdo se za něj postavil, když mu hrozila deportace z Kanady
▪️ jak o velkém případu referovala česká i kanadská média

Tenhle příběh by možná měl úplně jinou chronologii a velmi pravděpodobně i jiné kulisy, kdyby počátkem roku 1987 v Klosterneuburgu u Vídně nezemřel na předávkování heroinem devětadvacetiletý muž.

Vyšetřování dovedlo rakouskou policii k polskému dealerovi, jenž oběti prodal osudnou dávku, a ten při výslechu uvedl, že ho zbožím zásobovali dva Češi žijící v Kanadě – Josef Janda a Jiří Bubla.

Oba byli krátce nato zatčeni.

Janda v únoru a Bubla 17. dubna, kdy přiletěl do Vídně na světový šampionát, aby jako skaut sledoval hráče pro Vancouver Canucks.

Z letiště putoval rovnou do vazby a pro média na obou stranách „železné opony“ to byla událost.

Kariéra Jiřího Bubly

  • V čs. lize debutoval v ročníku 1967/68 a rozloučil se s ní na jaře 1981.
  • Deset sezon hrál za Litvínov, na dva roky musel na vojnu do Jihlavy (v obou případech s Duklou získal ligový titul), poslední dvě sezony strávil ve Spartě.
  • Za reprezentaci nastupoval v letech 1971-80. Celkem si připsal 230 utkání, vstřelil 37 gólů.
  • Byl mj. mistrem světa 1972, 1976 a 1977, v roce 1976 získal i stříbrnou olympijskou medaili a zahrál si finále Canada Cupu. Na MS 1979 byl zvolen nejlepším obráncem.
  • V letech 1981-86 hrál za Vancouver Canucks, poslední sezonu už bez povolení čs. úřadů. V NHL absolvoval 256 utkání se statistikou 17 gólů a 101 asistencí. Byl členem týmu, který v roce 1982 postoupil do finále Stanley Cupu (on kvůli zranění musel play off vynechat).

I když hlavou pašeráckého gangu byl Janda, ostatně dřív už zatčený v Peru za obchodování s kokainem, tenhle příběh prodávalo jméno někdejšího hokejového šampiona.

Emigrantův konec.

Tímhle titulkem si přisadilo Rudé právo, protože celá událost potvrzovala tradiční komunistickou představu, že kdo odejde z vlasti, je v té chvíli vlastně zločinec a jinak než zle to s ním dopadnout nemůže.

Kanadští novináři zase žasli, že ten málomluvný chlapík, který během pěti sezon v NHL všechny žádosti o rozhovor odbýval slovy „maybe next time“ a rozpačitým úsměvem, teď sedí v rakouské cele a čeká na soud, jenž ho zřejmě na dlouhé roky ponechá za mřížemi.

Překvapení byli i bývalí spoluhráči a trenéři.

Manželka Ivana, s níž žil třináct let a vychovávali spolu dva syny, celé věci odmítala uvěřit. Obvinění považovala za nesmyslná. Absurdní. Vylhaná.