KNIHOVNIČKA: This Is Your Brain on Sports

Proč i bohatí sportovci chtějí něco zadarmo? Proč je rivalita prospěšná pro všechny? Kdy fandíme outsiderům a kdy moc ne?

KNIHOVNIČKA: This Is Your Brain on Sports

Lewis Jonathan Wertheim patří k mým oblíbeným sportovním novinářům. Pracuje pro Sports Illustrated, ale možná víc slávy si získal svými knížkami.

Jednou z nich byla Strokes of Genius: Federer, Nadal, and the Greatest Match Ever Played, v níž rozsáhle rozebíral finále Wimbledonu z roku 2008.

Ačkoli mám víc rád příběhy než čísla, velmi se mi líbila i Scorecasting: The Hidden Influences Behind How Sports Are Played and Games Are Won.

Ale ještě víc mě zaujal před sedmi roky vydaný titul This Is Your Brain on Sports. Společně s psychologem Samem Sommersem se v něm podíval na to, jak ve sportu fungují ti, kdo ho aktivně tvoří (hráči, trenéři), i ti, kdo ho jenom sledují (fanoušci).

Výsledkem je zajímavá a lehce provokativní studie, kde autoři na příkladech z tenisu, basketbalu, fotbalu, hokeje a třeba i ultramaratonu poodkrývají souvislosti, o kterých většina čtenářů neměla do té doby tušení.