Czech-ing out. Pivoňkova cesta za hokejovým snem

V devatenácti se stal mistrem světa, ale už o rok později utekl do NHL. Třikrát tam byl nejproduktivnějším Čechem a dodnes mu patří přední příčky v historických statistikách Washingtonu.

Czech-ing out. Pivoňkova cesta za hokejovým snem
Michal Pivoňka (vlevo) odehrál v NHL 825 zápasů. Z českých hráčů, co do NHL odešli před rokem 1990, ho překonal pouze Petr Svoboda (Foto: ČTK/AP/Scott Suchman)

V červenci 1981 se v Praze na Strahově konal atletický přebor ČSSR mladšího dorostu a v soutěži oštěpařů změřila síly dvě jména, která určitě budete znát.

Michal Pivoňka a Jan Železný.

Zlatou medaili si odvezl prvně jmenovaný, jenž konkurenta přehodil o víc než šest metrů: Pivoňka 66,68. Železný 60,32. Nebylo to poprvé, co jejich soupeření skončilo podobným výsledkem. Však o rok dřív Pivoňka překonal čs. žákovský rekord.

Přesto se nerozhodl pro atletickou kariéru. Přednost dal hokeji; byl ostatně z Kladna a o čtyři měsíce dřív dvěma góly rozhodl jiné mistrovství republiky, s pukem na ledě.

Za čtyři roky už byl mistrem světa, za pět let hrál NHL – a tehdy poražený Železný se v roce 1987 stal světovým rekordmanem, kterým je dosud.