Za Řecko! Americká mise maratonce Kyriakidese

V roce 1946 se vypravil do Bostonu na nejslavnější závod světa, vyhrál ho a ještě vybral pro svou vlast čtvrt milionu dolarů i kupu materiální pomoci.

Za Řecko! Americká mise maratonce Kyriakidese

Až se v pondělí poběží další ročník Bostonského maratonu, bude na startovní čáře stát i šest tisícovek závodníků, kteří podporují některou ze dvou set charitativních organizací.

Mezi nimi například bývalý hokejový obránce Zdeno Chára.

Buď si koupili podstatně dražší verzi startovného, nebo vybírali peníze v předchozích měsících, při přípravě na maraton. Psali blogy, byli aktivní na sociálních sítích, dávali rozhovory lokálním médiím – a vyzývali u toho přátele a fanoušky, aby jejich úsilí finančně podpořili.

Jenom v Bostonu touhle cestu putují na bohulibé účely desítky milionů dolarů ročně. Další výrazné sumy se vyberou v Londýně, New Yorku, Berlíně, Chicagu, Paříži... Nebo třeba v Praze.

Skoro každý významnější závod má svůj dobročinný program.

Kdo byl první charity runner v historii, se už těžko dozvíme. Ale čestné místo mezi nimi rozhodně má řecký maratonec Stylianos Kyriakides, který v roce 1946 letěl do Bostonu nejen vyhrát, ale hlavně získat peníze a potraviny pro svoji těžce zkoušenou vlast.