Gretzky v Súdánu. Jak se Hlinka vydal do NHL

Nebyl průkopníkem jako Börje Salming nebo Václav Nedomanský, přesto za dvě sezony zanechal ve Vancouveru zajímavou stopu. A na rozdíl od nich si zahrál finále Stanley Cupu.

Gretzky v Súdánu. Jak se Hlinka vydal do NHL
Setkání hvězd v NHL: Ivan Hlinka v utkání s Chicagem ohrožuje gólmana Tonyho Esposita.

Když v roce 2000 získal Ivan Hlinka trenérské angažmá v Pittsburghu, požádali američtí novináři bývalého spoluhráče Tigera Williamse, aby zavzpomínal na společná léta ve Vancouveru.

„Vůbec jsme netušili, jak velkou hvězdou doma byl. Byli jsme ignoranti. Když k nám přišel, bylo to, jako byste Wayna Gretzkyho vysadili někde v Súdánu,“ pronesl nejtrestanější hráč historie NHL.

Hlinka odešel do NHL v létě 1981, společně s Jiřím Bublou. Bylo jim jednatřicet let a po Jaroslavu Jiříkovi (1969) byli prvními, kterým komunistický režim povolil přestup do zámoří.

Reprezentační kapitán a trojnásobný mistr světa odehrál ve Vancouveru dvě sezony, ve 137 utkáních základní části si připsal 123 bodů za 42 gólů a 81 asistencí. Dalších 16 utkání a 13 bodů (3+10) přidal v play off. V roce 1982 nastoupil ve finále Stanley Cupu.

Tenhle statistický výčet najdete na internetu snadno.

Ale zatímco jeho trenérská mise v Pittsburghu je známá do přiměřených detailů, o tom, co se skrývá za čísly z Vancouveru, se mnoho neví. Ani Hlinka o hráčské zkušenosti s NHL příliš nemluvil. Když už dal na tohle téma rozhovor, rozebíral spíš fungování zámořské soutěže než vlastní zážitky.

Přitom by rozhodně bylo o čem vyprávět.