Příběh neznámých šampionek: ze Slavie až k titulu mistryň světa

Reprezentovaly Dánsko a hrály v dresech AC Milán. Jak se fotbalistky Jana Mandíková s Márií Ševčíkovou staly v roce 1970 světovými šampionkami.

Příběh neznámých šampionek: ze Slavie až k titulu mistryň světa
Dánská reprezentace v dresech AC Milán. V horní řadě druhá zleva Mária Ševčíková, dole třetí zleva Jana Mandíková. (Foto: archiv firmy Martini)

Před dvěma týdny měl na filmovém festivalu v Torontu premiéru dokument Copa 71 a sklidil nadšené ovace.

Snímek, jehož producentkami jsou Serena a Venus Williamsovy, objevuje zapomenuté mistrovství světa fotbalistek z roku 1971, které se hrálo v Mexiku a na finálový zápas přišlo 110 tisíc diváků, tedy zhruba stejně jako o rok dřív na Pelého a spol.

Mj. poukazuje na skutečnost, že dvacet let před tím, než FIFA uspořádala svůj první světový šampionát, měl ženský fotbal potenciál stát se společenským fenoménem.

Ale ani tenhle turnaj nebyl revoluční a unikátní. Už o rok dřív mistrovství uspořádala Itálie, rovněž před zaplněnými tribunami a s velkou odezvou v domácích médiích.

Titul získalo Dánsko, stejně jako v Mexiku, a v týmu šampionek měl zastoupení i čs. fotbal. Díky bývalým slávistkám Márii Ševčíkové a Janě Mandíkové.