Příchod krále. Jak šel Pelé dobývat Ameriku

Angažmá Lionela Messiho v MLS je vlastně remakem Pelého příběhu z roku 1975. Pochopitelně v jiných společenských podmínkách i za jiné peníze.

Příchod krále. Jak šel Pelé dobývat Ameriku
Pelé, ikona klubu New York Cosmos (Foto: Profimedia)

„Je to jako prodávat šperk od Tiffanyho v obchodě se zlevněným zbožím. Ale koneckonců i discounty umějí vydělávat peníze.“

Touhle větou přivítal list Palm Beach Post-Times v roce 1975 Pelého ve Spojených státech. Autor nebyl jediný, komu přišlo lehce absurdní, že nejlepší fotbalista všech dob přijal angažmá v neduživé soutěži zvané North American Soccer League (NASL) a v zemi, kde tenhle sport zajímá maximálně tak imigranty.

Když se letos vydal stejným směrem Lionel Messi, už to nebyla omračující rána.

Major League Soccer (MLS) přivítala řadu hvězd podobného kalibru, od Davida Beckhama po Zlatana Ibrahimovice, je dlouhodobě na vzestupu a navíc argentinský šampion nejde Američanům vysvětlovat, co je to vlastně ten (evropský) fotbal.

Přesto jsou si mise obou legend v mnohém podobné. Jako by se točil film, jehož scénárista se inspiroval téměř padesát let starým příběhem.

Snad jenom s tím rozdílem, že v komparsu nejsou usazeni Mick Jagger, Barbra Streisandová ani Steven Spielberg, a Lionel Messi si zatím nebyl zakopat s Joem Bidenem.