Maraton a jiné pošetilosti

#1 Původně jsem chtěl především zabít čas mezi koncem v jednom zaměstnání a nástupem do druhého. Tři měsíce mi přišly jako ideální doba na sepsání knížky o běhání, kterému jsem se v roce 2013 na amatérské úrovni věnoval už téměř deset let. Nápady na některé kapitoly jsem nosil v hlavě delší čas, jiné zážitky nebo názory jsem kdysi sepsal na dnes již neexistujícím běžeckém blogu a jenom je oprášil, proškrtal, rozepsal, překopal…

Nechtěl jsem obíhat nakladatele a přesvědčovat je, že rukopis autora, jehož jméno nikdy neslyšeli, stojí za vydání. Na to jsem neměl čas ani chuť. Tak jsem se rozhodl, že si ji vydám sám a peníze seženu dobrodružnou formou tehdy se teprve rozvíjejícího crowdfundingu na HitHit. Bude to i dobrý test zájmu o knížku, říkal jsem si. Buď to vyjde, nebo soubor POSETILOSTI.doc skončí v tom nejzapadlejším adresáři.

Povedlo se. Potřebných 50 tisíc korun jsem od budoucích čtenářů vybral už za pět dnů a celkový obnos dosáhl 270 % cílové částky. Zajíce v pytli si koupily čtyři stovky mně většinou neznámých lidí, což mi stále přijde neuvěřitelné.

Zájem byl velký asi i proto, že běžeckých knih už sice v roce 2013 vycházelo dost, většinou to ale byly tréninkové manuály, nebo překlady ze zahraničí. Případně obojí. Nic českého, původního, jiného. A samozřejmě i díky krásné obálce Pavly Veselé. Sotva jsem tedy rozeslal knihy přispěvatelům z HitHitu, už jsem musel dělat dotisk. Za čtyři měsíce jsem prodal tisíc výtisků – bez pomoci nakladatelství a bez distribuce přes knihkupectví. Byl jsem spokojen, moc.

V lednu 2014 projevilo zájem o reedici nakladatelství Grada a poslední kousky druhého vydání s nezměněným textem tak dnes najdete na pultech některých knihkupectví. Nebo si na odkazu níže můžete stáhnout e-knihu zdarma.

ROK VYDÁNÍ: 2013

VAZBA: paperback, 174 stran

ANOTACE: „Soubor svižných, vtipných a netradičních sloupků, které spojuje jediné téma: běh ve všech jeho podobách. Šestatřicet kapitol, šestatřicet různých pohledů na jeden z největších fenoménů dneška. Knížka není příručkou s návodem, jak uběhnout maraton, přesto se dozvíte vše podstatné, co k běhání potřebujete znát. Kdy a jaké pít pivo, který tréninkový plán je nejgeniálnější na světě, jak vypadá běžecká sexmise, kde najdete zemi běhání zaslíbenou nebo proč je druhý maraton důležitější než ten první. Maraton a jiné pošetilosti jsou čtivým a s nadhledem napsaným průvodcem po osudu rekreačního běžce, který nemá v genech příliš talentu, neusiluje stát na stupních vítězů a jehož nejmilejší tréninkovou metodou je sled pokusů a omylů. Tedy průvodcem po osudu drtivé většiny z těch, kdo si párkrát do týdne obují maratonky a vyrážejí na běžecké stezky.“

E-kniha zdarma

Hodnocení čtenářů: Databáze knih 78 %, Goodreads 82 %, ČBDB 69 %