Můj divoký hokejový život

#3 Poprvé jsem zkusil pevnou vazbu, poprvé jsem digitální tisk vyměnil za ofsetový, poprvé mě čekalo jednání o licenčních podmínkách na užití fotografií a poprvé knížka šla rovnou od začátku do klasické distribuční sítě. Ale to jsou jenom technické detaily.

Příběh Miroslava Fryčera považuji za jeden z nejpozoruhodnějších v historii českého hokeje a jsem rád, že jsem ho mohl sepsat i vydat. Taková možnost se někdy naskytne jednou za život. Byla to krásná práce. Když děláte na knížce s člověkem, který chce svůj příběh vyprávět (byť řeč je i o věcech, o nichž lidé obvykle neradi mluví) a který ho vyprávět umí. Navíc s nadhledem, humorem a bez taktických vytáček. A pro mě bylo příjemným bonusem, že velká část děje se odehrává v NHL 80. let, což je období pro nějž mám slabost, a týká se i hráčů, jež jsem jako kluk na dálku obdivoval.

Na nakladatelský úspěch jsem byl upřímně zvědav. Od začátku jsem věděl, že Miroslav Fryčer u nás nepatří k nejznámějším sportovcům (na vrcholu kariéry, v letech 1981-89, žil v emigraci a jeho jméno muselo z čs. médií zmizet), není to žádný hrdina z Nagana ani profláknutá mediální tvář. Ale spoléhal jsem třeba na to, že jeho příběh bude dostatečným důvodem, aby si významná skupina fanoušků knížku koupila. Aspoň v Kanadě to tak funguje. Vycházejí tam i životopisy dávno zapomenutých hráčů a čtou se, prodávají se.

A podařilo se. Náklad byl prakticky vyprodaný ani ne za tři měsíce a v lednu 2018 putoval na pulty dotisk. V únoru 2019 pak vyšlo mírně aktualizované druhé vydání, tentokrát ve formě paperbacku.

ROK 2. VYDÁNÍ: 2019 (1. vydání 2017)

VAZBA: brožovaná, 264 stran (1. vydání pevná vazba, 280 stran)

ANOTACE: „Životní příběh hokejového bouřliváka Miroslava Fryčera (1959). Jeho velkým snem bylo hrát v Kanadě, ale na počátku 80. let měl jedinou možnost, jak si ho splnit. Emigrovat. Stal se jedním z prvních Čechů v NHL, kde poznával nejen drsný hokej v divokých časech, ale taky osud nevítaného Evropana. Přesto se dokázal prosadit. Zahrál si All Star Game a byl hvězdou klubu Toronto Maple Leafs. V zámoří strávil pozoruhodných osm sezon. V nebývale otevřené autobiografii Fryčer vzpomíná na léta ve Vítkovicích a útěk z Československa, na velké zápasy, slavné spoluhráče i svérázný svět za oponou NHL. Bez ostychu vypráví také o pozdějších problémech s alkoholem a novém životě po transplantaci jater. Můj divoký hokejový život je poutavá kniha, která potěší každého fanouška téhle krásné hry.“

Koupit e-knihu

Hodnocení čtenářů: Databáze knih 97 %, Goodreads 94 %, ČBDB 95 %