Můj dlouhý běh

#2 Po vydání první knížky mi přišlo škoda nevyužít nabytého know-how, a tak jsem oslovil kamaráda, ultramaratonce Dana Orálka, jestli by nechtěl svoje jedinečné běžecké zážitky a zkušenosti sepsat, s mojí spoluautorskou a nakladatelskou pomocí. Dohodnutí jsme byli za chvíli, stačily dva e-maily a tři piva. A za pár dnů jsme se pustili do práce.

Můj dlouhý běh byl hotový za devět měsíců. Na obálku jsem vybral snímek v USA žijícího fotografa Milana Šabaty, který Dana fotil při závodě Badwater Ultramaraton v rozpáleném Death Valley. Jako bonus jsme na konec textu přidali úryvek z tréninkového deníku před Spartathlonem, kde Dan doběhl pátý.

Už to byla knížka se vším všudy. Měli jsme křest, autogramiády, rozhovory pro média, drobnou reklamu, přednášky a EAN na zadní obálce. Pouze o distribuci jsem se opět staral sám. Tedy přesněji: knížky jsem prodával přes web a několik běžeckých obchodů v Praze, Brně a Plzni. Pilotní náklad (2000 ks) byl vyprodaný za tři měsíce. Teprve ve chvíli, kdy jsme se rozhodli pro dotisk, jsem zkusil využít klasickou distribuci do knihkupectví a e-shopů prostřednictvím firmy Kosmas.

Soudě podle ohlasů, účasti na autogramiádách i čísel z prodejů jsme se čtenářům trefili do vkusu a do nálady. Potvrdil jsem si, že příběh obyčejného, amatérského běžce z jižní Moravy může vzbudit větší zájem než přeložené životopisy zahraničních hvězd, byť vydané velkými nakladatelstvími. Nejvíc vždycky stejně záleží na opravdovosti a stylu vyprávění, na osobnosti hlavního aktéra. A v Danovi jsem našel vypravěče vtipného, poutavého a hlavně takového, který se nebere smrtelně vážně.

Dotisků jsem nakonec v průběhu dvou let od vydání udělal šest. Sedmý už ne, místo toho jsme na březen 2018 nachystali druhé, rozšířené vydání. Přibyly nové kapitoly o věcech, co se za předchozí tři sezony udály, kniha je v pevné vazbě a s fotopřílohou.

Zajímavou cestou do neznáma představoval projekt audioknihy, který nám na podzim 2015 nabídlo vydavatelství Walker & Volf. Text namluvil herec Zdeněk Velen a na světě byla první česká běžecká audiokniha. Je k dostání ve formátu MP3 a zatím si vede fajn.

ROK 2. VYDÁNÍ: 2018 (první vydání 2014)

VAZBA: pevná, 224 stran

ANOTACE: „Ikona českého ultramaratonu Daniel Orálek (1970) vypráví o touze objevit svoje limity a pokusit se dostat za ně, bolesti, dřině a pochybnostem navzdory. Podíváte se s ním do rozpálené pouště v Badwateru, přiblíží vám atmosféru jedinečného závodu s mexickými indiány z kmene Tarahumara a také euforii i hluboké dno legendárního Spartathlonu. Můj dlouhý běh je čtivá, vtipná a s nadhledem napsaná kniha o nenápadném půvabu běhání – a ultramaratonu zvlášť. Inspiraci v Orálkově příběhu najde zkušený borec i hobík, který se statečně pere se svými prvními kilometry.“

Koupit

Hodnocení čtenářů: Databáze knih 91 %, Goodreads 84 %, ČBDB 90 %